Auktion lördag 4/5 kl 11 visning kl 10 då hem från Bollnäs, Söderhamn och Arbrå auktioneras ut! Järsöskåp 1843 (ommålat) skänkar, flera kistor, speglar, golv-tak-golvlampor, flera väggur, ljuslåda 1841(orginal) gamla väggskåp, korgar, porslin bl.a Gröna Anna 32 delar, mat och kaffeserviser, kryddserviser, kaffekvarnar, träfigurer, gamla burkar, kikare, 2 st gamla symaskiner(Singer 1950) apoteksburkar, kopparsaker, unikaboxar, emaljerat, trästånkor, tråg, gamla hästar, höganäskrus, 2 marmorpiddestaler, mosaikbord, gitarrer, dragspel, gamla dockor, spegelskänk, uppstoppade fåglar, lättmetallstege, sängar, affärsdisk(50-tal) allmogestolar, matgrupper, arbråboken, imperialsäng, allmogeskåp 1814, skinngrupp, verktyg, halvmånebord, cyklar, kornischer, gamla radioapparater, gamla kälkar, trädgårdsmöbler, rokokobyrå med marmorskiva, gamla kameror bl. a POCO Rochester från slutet av 1800-talet, konst bl.a Otto Lindberg, Fritjof Strandberg och 6 st tavlor av L.E. Björk Freluga, och mycket mera!
Nyinkommet! Chiffonje, gamla radioapparater, slagbord, undersviksstol, barockstol, gungstol, vedskruv, jordfräs(Stiga 5 hk) mm!
Uthyrning av platser i trägårn 200 kr per bord för antikt, loppis och kuriosa!
Välkommen till en lång fullmatad auktion och vi börjar ute! Servering som vanligt med korv, kaffe och hembakat bröd som moster har bakat!
Stig Eriksson // Arbrå Auktionshall
Stig är auktionist på Arbrå Auktionshall och har svingat klubban sedan 2006.